444 2661 Biz sizi arayalım
 TR   |   EN 
buradasınız : Ana SayfaOTELLERORGANİZASYONLARİLAHİ GRUBU, HALK OYUNLARI

İLAHİ GRUBU, HALK OYUNLARI

Halk Oyunu Nedir

Halk oyunları, “Ait olduğu toplumun kültür değerlerini yansıtan; bir olayı, bir sevinci, bir üzüntüyü ifade eden; kökeni din ve büyü ile ilgili (majik ve kültik) olan; müzikli (bir müzik aleti eşliğinde veya müzik aleti olmaksızın, el , ayak gibi organlarla tempo tutarak) olarak, tek kişi veya gruplar halinde icra edilen; ölçülü ve düzenli hareketlerdir.”

Tasavvuf Muziği Nedir?

İslam dininde, müziğin eğlendirmek amacı ile değil, kulluğu hatırlamak için kullanılanmüzik türüne Tasavvuf müziği adı verilir. Tasavvuf felsefesinin müziğe yansıması olarak görülebilir.

Tasavvuf müziği, genel hatları ile sanat müziğinin dini biçimde yansıması olarak görülen, Tekkelerde yapılan Mevlevi müziği ve Halk müziğinin kalıplarının kullanıldığı Alevi Bektaşi müziği olarak iki başlık altındadeğerlendirilmektedir. Bu açıdan bakıldığında tasavvuf müziğini; tasavvufi sanat müziği ve tasavvufi halk müziği olarak incelemek daha uygun olacaktır.
Tasavvufi Sanat Müziği: Bu müzik biçiminde, geleneksel sanat müziğimizin temel makam seyir ve perde dizgesi kullanılır. Kentsel bir müzik yapısıdır, törenseldir ve bu törenlerin temel öğesi danstır. Önemli çalgıları, ney ve kudümdür.
Müziklerinde kullanılan formlar bakımından uzun soluklu eserlerdir. Sözlerin okunma biçimi sanat müziği biçimindedir ancak sözler ağırbaşlı ve oldukça ciddidir. Tasavvufi sanat müziğinde; Sema, Gülbang, Ayini Şerif gibi çeşitli formlar bulunmaktadır.

  • ...

  • ...

 

 

  

UMRE 600$

YENİ SEZON KASIM'DA
+UÇAK BİLETİ (444 26 61)