444 2661 Biz sizi arayalım
 TR   |   EN 
buradasınız : Ana SayfaMEDYADA NUANSTURHABERLERYAZILI MEDYA20 TEMMUZ 2013

20 TEMMUZ 2013/ ZAMAN/ CUMARTESİ/ BOĞAZ'DA İFTAR SAATİ!

Boğaz’da iftar saati!

Bu sıcak Ramazan günlerinde Boğaz’da iftar yapmak ister misiniz? Cevabınız evetse tur şirketlerinin düzenlediği tekne ile iftar programlarını salık veririz. Çünkü hem deniz havasında dinleniyorsunuz hem de kendinizi zinde hissediyorsunuz.

Ramazan-ı Şerif, yazın sıcağına rağmen manevî esintisi ile gönüllerimizi serinletiyor. İftarlar, uzun akşam saatlerinde koyumuhabbetlere dönüşüyor; hal böyle olunca da daha bir özenli oluyor. Oruç açmak için, başta deniz kıyıları olmak üzere, park gibi serin yerler tercih ediliyor. İstanbul’da yaşayanların bir de Boğaz’da iftar yapma gibi alternatifleri söz konusu. Tur şirketleri özellikle son beş senedir tekne ile iftar programları düzenliyor. Biz de Nüans Tur’un davetlisi olarak gemide iftar yapmak için Üsküdar’da buluştuk.

Başta hatırlatalım: Boğaz’ın serin sularındaki iftar saatine ilgi yoğun. Rehberimiz İbrahim Dindar, hafta içi dahi dört gün ortalama 200 kişi ile gemide beraber olduklarını söylüyor. Hafta sonları ise tamamen dolu… İsteyenlerin rezervasyon için elini hızlı tutması gerekiyor. Ücretler 47-58 lira arasında.

Kalkış yeri, az önce zikrettiğimiz üzere Üsküdar. Kalkış saati ise bir aksilik yaşanmazsa 19.30. Geziye çıkmadan önce bir telmih daha: Talep edilmesi halinde Kur’an-ı Kerim ya da müzik dinlemek de mevcut. Rehber, kısaca Ramazan’ın öneminden bahsediyor, ama kısaca… Sonra teknemiz Avrupa yakasına doğru revan oluyor. Rehber İbrahim Dindar, Barbaros Hayreddin Paşa’dan başlıyor anlatmaya. Ardından sırasıyla Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Yahya Efendi Dergâhı, Ortaköy, Arnavutköy ve Emirgan.

Bu arada akşam ezanı okunuyor. Ezan duasının ardından oruçlar açılıyor. Menüde iftariyelik, çorba, zeytinyağlılar, ana yemek ve tatlı bulunuyor. Lezzetleri gayet iyi… Çay nerede dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz sabır… Yemekler ağız tadıyla yendikten sonra teknemiz Emirgan sahiline yanaşıyor, akşam namazını eda etmek için. Akşam için her zaman Emirgan’da durulmuyor. Kuleli ve Arnavutköy’deki kıyı camileri de namaz için durulan alternatif camiler bilgisini vermeden geçmeyelim. Namaz için ayrılan süre 30 dakika. Daha sonra tekrar teknede buluşuluyor. Ve rehber bu kez Anadolu kıyısındaki yalıları, tarihî camileri anlatıyor. Kanlıca, Kandilli, Vaniköy, Çengelköy, Beylerbeyi’nin tarihçeleri de.

Ve çay faslı… Boğaz’ın havasından mıdır yoksa günün susuzluğundan mıdır bilinmez çay çokça içiliyor. Saatlerimiz 22.30’u gösterdiğinde başladığımız yere, Üsküdar’a geri dönmüş oluyoruz. Yüzlerde tebessüm ve biraz Boğaz kokusuyla…

20 Temmuz 2013
SAMET ALTINTAŞ - İSTANBUL
ZAMAN/ CUMARTESİ EKİ

 

 

  

UMRE 600$

YENİ SEZON KASIM'DA
+UÇAK BİLETİ (444 26 61)